Спорт плус
13. August 2017 - 14:37

Поделени седум сета медали на Светското првенство во атлетика

На Светското атлетско првенство што се одржува во Лондон, синоќа беа поделени седум сета на медали. 
 
Кај дамите. Марија Лиситскена со прескокнати 203 сантиметар го освои златниот медал во скок во височина, пред Икраинката, Јулија Лавченко која прескокна 201 сантиметар. 
 
Австралијката, Сало Персон која во Лондон, пред пет години освои злато на ОИ, сега на истиот стадион во трката на 200 метри со пречки го освои златото на Мундијалот и тоа со само 4.стотинки подобро време од Американката, Даун Харпер Нилсон. 
 
Штафетата на САД во состав Браун,Феликс, Акиносун, Боуви го освои златото во трката 4х100 метри пред штафетата на Велика Британија и бронзената на Јамајка. 
 
Затоа пак Британците се радуваа во машката штафетна трка 4х100 метри, во која Уџах, Џемили, Талбот, Мичел-Блејк до златото стигнаа до златото за 5.стотинки побрзо од Американците, додека бронзата ја освоија Јапонците. Јамајка остана без медал иако беше фаворит и тоа поради повредата на легендарниот Јусеин Болд кој трчаше како последна измена, но поради повреда неславно ја заврши својата кариера. 
 
Последната трка во кариерата ја имаше и Британскиот атлетичар Мохамед Фарах кој во трката на 5.000 местри заврши на 2.место зад Муктар Едрис од Етиопија. 
 
Во фрлање копје, златото го освои Германецот, Јоханес Валтер со резултат 89,89 метри, додека во најтешката дисциплина десетобојот најмногу бодови освои Кевин Мајер од Франција. 
 
Денеска на програмата се единаесет финални дисциплини