Македонија
4. September 2017 - 18:29

Почина уште еден од повредените патници од автобуската несреќа кај Велес

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување вчеравечер починал уште еден од повредените патници од автобуската несреќа, што се случи кај велешката патарина на 20-ти минатиот месец, објави порталот Сакам да кажам.

Д-р Илир Хасани, директор на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар (ТАРИЛУЦ), информираше дека 78 годишен пациент вчера околу 18.40 часот подлегнал на повредите.

-Пациентот беше во тешка здравствена состојба, со скршеници на градниот кош, крварење во градниот кош и со сериозни повреди на главата, односно скршеница на вратниот рбет. И покрај обидите да се санираат повредите, тој вчеравечер почина, вели д-р Хасани.

Несреќата се случи на 20. август на автопатот Скопје-Велес кога автобус со македонски туристи кои се враќаа од Грција излета од патот. Повредени беа 28 патници, а уште истиот ден почина една од повредените патнички.