Свет
27. October 2016 - 10:12

Почина познат продуцент

ТВ сценаристот и продуцент Кевин Куран, добитник на шест Еми награди како дел од сценаристичкиот тим на „Симпсонови“ и „Доцна навечер со Дејвид Летерман“, починал во вторникот во Лос Анџелес од последици од рак во 60. година од животот.

Веста ја потврди творецот на „Симпсонови“ Ал Џин на Твитер, кој го запознал Куран кон крајот на седумдесетите, додека заедно студирале на Харвард.

„Кевин беше прекрасен, сјаен човек, кој кажа многу урнебесни работи, некои не се за медиумите, а некои засекогаш ќе зижвеат во анимираната серија“, напиша Џин.

Куран седум години бил во врска со британската писателка Хелен Филдинг, авторка на романите за Бриџит Џоунс, со која има син и ќерка.