Живот
7. April 2020 - 11:08

Почина Хонор Блекмен на 94-годишна возраст

Актерката со најубавите сини очи Хонор Блекмен, најпозната како Пуси Гелор во „Златниот пиштол“ (Goldfinger), почина на 94-годишна возраст.

„Со голема тага е што мораме да ја објавиме смртта на Хонор Блекмен на возраст од 94 години. Таа почина мирно од природни причини во нејзиниот дом во Луис, Сасекс, опкружена со семејството “, објави  „Гардијан“.

Блекмен пред да стане ѕвезда во филмовите на тајниот агент 007 била позната по улогата на Кети Гејл во хит-шпионската серија „Одмаздници“, заедно со Патрик Мекни. Таа ја играше улогата од 1962 до 1964 година.

Во 1964 година, на 39-годишна возраст, таа ги остави „Одмаздниците“ да стане една од најстарите „Бонд девојки“, играјќи ја Пуси Галор наспроти Шон Конери во третиот филм за Бонд, Голдфингер.

Таа подоцна изрази жалење што ја напушти хит ТВ серијата за филмот 007, велејќи: „Заминав во погрешен момент. Тие само одеа од црно-бело во боја, почнаа да добиваат вистински филмски пари “.

„Никогаш не се сметав себеси за секс симбол“, ќе изјави подоцна Блекмен, една од најзгодните актерки во оваа улога.

Блекман исто така уживаше во успешна ТВ кариера во сериите како Колумбо, Убиствата во Мидсамер, … Таа имаше водечка улога во хитскиот британски ситком Горната рака, која траеше шест сезони од 1990 до 1996 година.

Нејзината последна актерска улога беше во 2015 година, кога гостуваше во гости во британското ТВ шоу You, Me & Them.

Блекман се омажи двапати: со Бил Санки од 1948 до 1956 година и со британскиот актер Морис Кауфман, со кого посвои две деца, од 1961 до 1975 година.