Loading Video...
Кошарка
3. December 2018 - 14:12

По триумфот над Косово, македонските кошаркари најавуваат победа и против Романија

Македонските кошаркари ја остварија целта, победа над Косови и максимален учинок по трите одиграни натпревари во претквалификациите за ЕП 2021 г. 
 
Македонија останува прво рангирана во Б претквалификациската група за Евробаскетот 2021 година. 
 
Двете победи над Косово и една над Романија ги зацврсти црвено-жолтите на првата позиција во пресрет на последните два меча од овој квалификациски прозорец. 
 
Калкулациите велат дека и со евентуален пораз во следниот меч на гости кај Романија и тоа со не повеќе од 14 разлика, Македонија ќе заврши на првото место, без разлика на последниот дуел меѓу отпишаниот Косово и Романија. 
 
Но, нашите репрезентативци и селекторот Давитков веруваат дека циклусот ќе го завршат победнички. 
 
 „Сега имаме скор 3-0, се надевам дека во февруари ќе го завериме пласманот во квалификациите. Во Романија ќе одиме на победа, иако и со пораз можеме да се пласираме понатаму.“, изјави Давитков по натпреварот со Косово. 
 
Последниот претквалификациски меч Македонија ќе го одигра на 21 февруари во Романија.