Свет
27. October 2016 - 10:16

По двата силни земјотреси сликата во Италија апокалиптична

 
Два силни земјотреси ја стресоа Италија вчера. Едниот со јачина од 5,4 степени, а другиот со магнитуда од 6,1 степени, предизвикаа паника кај населението. Ноќта помина немирно, со 30 последователни потреси, сите над 3 степени според Рихтер. Граѓаните се преплашени и не сакаат да се вратат во домовите, или барем она што остана од нив.
 
Илјадници луѓе трчале по улиците извикувајќи земјотрес! 
 
- Многукуќи и згради се уништени, ашиот град е целосно уништен, вели жител. 
 
Според сведоците, вториот потрес со јачина од 6,1 степен бил ужасен. 
 
 
Властите им се заблагодарија на сите кои помагале на дождот за да се спаси се што може.