Loading Video...
Фудбал
22. February 2020 - 15:53

ПМФЛ: Минимална победа на Вардар на гостувањето кај Борец

Со натпреварот во Велес меѓу Борец и Вардар кој се играше попладнево, отворена е 20-тата рунда во ПМФЛ
 
Лидерот на табелата Вардар ја оствари 12-тата победа сезонава и тоа совладувајќи го Борец на гости со 1:0. Стрелец на единствениот гол вреден нови три бода за вардарци беше Аврамовски во 33-тата минута од натпреварот. 
 
Во пресрет на утрешното дерби во Кратово, каде ќе играат второ и трето пласираните екипи на табелата, лидерот Вардар има 11 бодови повеќе од Шкендија, а 12 повеќе од Силекс. 
 
Дербито меѓу Силекс и Шкандија како и средбите, Работнички - Шкупи и Ренова - Струга ТЛ ќе се играат во терминот од 14 часот, додека еден час порано ќе започе дуелот меѓу Македонија ЃП и Академија Пандев. 
 
              ТАБЕЛА: 
  1  ВАРДАР 42 бодови 
  2  ШКЕНДИЈА 31
  3  СИЛЕКС 30
  4  АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 27
  5  МАКЕДОНИЈА Ѓ.П 26
  6  ШКУПИ 25
  7  СТРУГА Т.Л. 24
  8  БОРЕЦ 20
  9  РЕНОВА 19
10  РАБОТНИЧКИ 18