Свет
26. December 2016 - 17:38

Петмина загинати и над 380.000 евакуирани од тајфунот Нок-Тен во Филипини

Пет лица загинаа и над 380.000 се евакуирани од тајфунот Нок-Тен, што во текот на Божик удри врз Филипините, соопшти ДПА.

Бурните ветришта и поројните дождови и денеска во оваа азиска држава соборуваа дрвја, разурнуваа куќи и уништија земјоделски култури.

Филипинската полиција соопшти дека три лица загинале во провинцијата Албај, вклучувајќи една 57-годишна жена, што вчера вечер била удрена при уривање на бетонски ѕид од нејзината куќа, и возрасна двојка, кои утринава се удавиле во локалната река.

Маж загинал под урнато дрво од палма, соопшти гувернерот на провинција Кесон, каде се случил инцидентот.

Петата жртва е маж, кој загинал во струен удар од скинат кабел за улично осветление во истата провинција. Уште две лица се примени во болница во истиот  инцидент.

Во центрите за евакуација до денеска се згрижени 383. 097 лица, јави Националниот совет за намалување на ризик и управување со природни несреќи.