Свет
19. January 2016 - 9:46

Перу: Автобус падна во река, 16 мртви

Најмалку 16 лица загинаа, а 10 се повредени, кога автобус слета од кривулест пат и падна во река, соопшти перуанската полиција, пренесува Танјуг.

Автобусот бил на пат за Пичанаки, град во централниот дел на земјата.

Возачот изгубил контрола, автобусот слетал од патот, паѓал 35 метри и паднал во реката Тарму, соопшти локалниот шеф на полицијата Хозе Мендоза.

Прелиминарните резултати од истрагата укажуваат дека возачот возел брзо и оти изгубил контрола во кривина, додаде Мендоза.