Фудбал
26. November 2015 - 12:03

Пеп останува во Баерн

Шпанскиот тренер, Пеп Гвардиола, ќе го продолжи договорот со минхенски Баерн, пренесуваат германските медиуми.
 
Според истите извори, Гвардиола, ќе потпише нов двегодишен договор и и ќе добие зголемување на платата од пет милиони евра, што значи дека со новиот договор годишно ќе заработува по 24 милиони евра.
 
На поранешниот тренер на Барселона договорот со Баерн му истекуваше на крајот од сезоната, интерес за неговите услуги покажуваа неколку екипи од Премиерлигата, пред сите Манчестер Сити.
 
Гвардиола во Баерн дојде во 2013 година и со Баварците освои две титули во шампионатот и една во Купот на Германија, а се радуваше и на трофеите на Светското првенство за клубови и Суперкупот на УЕФА.