Свет
11. December 2017 - 22:27

Пентагон скептичен кон најавата за повлекување на руските војници од Сирија

Американското Министерство за одбрана денеска изрази сомнеж во најавата на Русија за повлекување на значителен дел од своите војници од Сирија.

- Најавите на Русија за повлекување на војниците честопати не одговараат на постапките и не претставуваат приоритетит на САД во Сирија. Меѓународната коалиција ќе продолжи да дејствува во Срија и да им укажува помош на локалните сили, изјави претставник на американскиот Пентагон.

Владимир Путин денеска допатува во ненејавена посети на Сирија и по средбата со сирискиот претседател Башар ал Асад во руската воена база „Хмејмим“ најави дека најголем дел од руските сили ќе се повлечат од земјата, откако заедно со сириската армија ја поразиле групата Исламска држава (ИД).

Владимир Путин

- Им издадов наредба на министерот за одбрана и началникот на Генералштабот да почнат со повлекување на руските сили. За нешто повеќе од две години, руските вооружени сили заедно со сириската армија ја уништија најспособната воена група меѓународни терористи. Во врска со тоа, донесов решение: Значителен дел од рускиот воен контингент во Сириската Арапска Република се враќа дома во Русија, истакна Путин.

Рускиот претседател оцени дека е „завршена во борбата против вооружените бандити во Сирија“ и дека во земјата се создадени услови за политичко решение под покровителство на Обединетите нации.