Македонија
2. August 2021 - 15:19

Пендаровски присуствуваше на одбележувањето на државниот празник Денот на Републиката во Крушево

Претседателот Стево Пендаровски, денеска чествуваше на манифестацијата во Крушево, по повод 2 Август, Илинден – Денот на Република Крушево. Пендаровски ја посети црквата „Св. Никола“ на панихидата за загинатите Илинденци и положи цвеќе на вечното почивалиште на првиот претседател на Крушевската Република, Никола Карев во споменикот „Македониум“ на Гумење.

Пред споменичниот комплекс беше одржан музичко-сценски настап со изведба на нумери од репертоарот на воениот оркестар на Армијата, како и изведба на воено-акробатска вежба Егзирцир од страна на припадниците на баталјонот за почести.

Претседателот положи цвеќе и пред споменикот на паднатите борци на Слива, симболот на самопожртвуваноста на македонските востаници во одбраната на Крушевската Република.

Со почеток во 18:00 часот, попладнево претседателот ќе присуствува на централната свеченост по повод 2 август – Денот на Републиката.