Loading Video...
Спорт плус
20. November 2021 - 18:14

Павлов се враќа со сребро од Светското карате првенство

Најдобриот македонскиот каратист Емил Павлов не успеја да се закити со злато на Светското првенство во Дубаи.
 
Во финалето на категоријата до 67 килограми Павлов беше поразен од олимпискиот шампион Стивен Да Коста од Франција со 8-0. 
 
И покрај поразот, сребренот медал на Павлов е најголемиот успех за македонското карате, откако првиот медал за Македонија на Мундијалите, го освои Жарко Арсовски во 2010 година когасе закити со бронза