Тенис
23. јуни 2019 - 18:05

Падна и 10-тата титула за Федерер во Хале

Иако ветеран во светот на тенисот, Роже Федерер освои уште еден турнир во својата богата кариера откако попладнево триумфираше во Хале , Германија.

Швајцарецот во финалето  за само 85 минути го совлада Давид Гофан од Белгија со 7-6 и 6-1 со што го освои 10-тиот трофеј на овој турнир од Мастерс серијата 500 играјќи го 13-тото финале.