Тенис
17. July 2017 - 14:25

Пад на македонските тенисери на новите ранг листи

Најдобрите македонски тенисери во моментов Томислав Јотовскки и Лина Ѓорческа забележаа пад на најновата АТП и ВТА ранг листи. 
 
Елиминацијата во првото коло од квалификациите на Вимблдон е главната причина поради која Ѓорческа го доживеа најголемиот пад во последните неколку месеци, односно сега таа е 31.позиција послабо пласирана од пред две недели па сега се наоѓа на 212 место.
 
Иако пак Томислав Јотовски вчера триумфираше на турнирот во Грузија, сепак тој бележи пад за осум места на АТП листата и сега е на 777-та позиција