Џет-Сет
25. May 2016 - 17:09

Овие светски познати личности имаат македонско потекло!

 

Шакира - Најпопуларната латино пејачка Шакира поседува Либано-Македонско потекло, Весли Снајдер-Холандскиот фудбалер поседува македонски гени од своите предци,

Стивен Стамкос - Еден од најдобрите хокеари во професионалната америчка НХЛ лига, поседува исто така македонско потекло, неговите предци се по потекло од Егејска Македонија,

Кевин Кузманов - Членот на Тексас Рејнџер и еден од најдобрите професионални бејзбол играчи во Америка е со македонско потекло.

Мајк Илич - Еден од најбогатите бизнисмени во Америка и сопственик на Детроит Тајгерс еден од најдобрите бејзбол тимови во Америка, неговите родители Сотир и Султана се по потекло од Македонија. 

Мајк Врабел - Еден од најдобрите Амерички рагбисти и моментално тренер на тимот Хјустон Тексас поседува македонско потекло, 

Вељко Пауновиќ - Еден од најдобрите Српски фудбалери на сите времиња, бивш член на Атлетико Мадрид, е роден во Струмица и поседува македонско потекло,

Немања Матиќ - Еден од најдобрите Српски фудбалер, член на лондонски Челси поседува македонско потекло, неговиот брат Урош Матиќ доби понуда и се реши да настапува за Македонската фудбалска репрезентација,