Македонија
18. January 2019 - 8:27

Осум сообраќајки во скопско изминатите 24 часа, четири лица лесно повредени

Четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во три од вкупно осум сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во пет била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 81 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, девет возачи поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, девет возачи за не поседување пропишана зимска опрема, шест возачи за не носење сигурносен појас и 14 возачи за користење мобилен телефон за време на управување на моторното возило.

Од сообраќај биле исклучени вкупно 13 возачи, од кои 12 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и еден возач почетник, како и осум нерегистрирани возила.

Затекнати биле 100 возила непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 79 возила.