Здравје
1. February 2017 - 15:40

Ослободете се од целулитот со помош на само еден зачин

Целулитот е еден од најчестите естетски проблеми на модерните жени, и еден од  најупорните.

Добрата вест е дека вашиот најсилен сојузник во борбата против целулит се крие во вашата кујна - тоа е цимет!

Ако редовно се конзумира, циметот го подобрува метаболизамот, ја подобрува циркулацијата а со помош на пилинг со циметот може да го победите и целулитот.

Еве кои состојки ви се потребни за да го направите пилингот:

2 лажички цимет

2 лажици мелено кафе

1 лажица кафеав шеќер

2-3 лажици масло од кокос

2-3 неколку капки од ванила

Измешајте ги сите состојки и ке добиете густа смеса.

Намесете после секое туширање и масирајте со кружни движења, па исплакнете со млака вода. Вашата кожа ке биде мека и мазна.