Тенис
24. March 2019 - 10:24

Осака елиминирана во третото коло на турнирот во Мајами

Лидерката во светската ВТА листа, Наоми Осака (Јапонија) отпадна во третиот круг на силниот тениски турнир на тврда подлога во Мајами со награден фонд од 9 милиони долари. Осака загуби од број 27 во шемата, Су-Веи Сие од Тајван со 6:4, 6:7 (4), 3:6 за 2 часа и 18 минути игра.

Дваесет и едно-годишната тенисерка од Јапонија надмина негатива од 1: 4 во првиот сет, но по серијата од пет последователни гема го доби сетот со 6: 4. Во вториот дел, таа имаше предност од 3:1, но го изгуби својот сервис во десеттиот гем, а потоа и тајбрејкот. Во третиот сет Осака направи ран брејк, по што поведе со 2:0, но потоа противничката зеде шест од наредните седум гема и го затвори натпреварот.

– Ова е многу емоционална победа за мене. Секој пат кога ќе победиш против број 1 во светот е неверојатно, рече Сие по натпреварот.

Во следниот круг Тајванката ќе игра против поранешната број 1, Каролина Вознјацки од Данска, која ја елиминира Моника Никулеску (Романија) со 6:4, 7:6 (4)