Тенис
20. August 2020 - 10:11

Осака е најплатената спортистка во светот

Јапонката Наоми Осака е спортистката која заработила најмногу пари минатата година, според студијата на американското списание „Форбс“. Интересно е што девет од десетте најплатени спортистки се тенисерки.

Дваесет и две-годишната Осака заработи 37,4 милиони долари во периодот јуни 2019 година – јуни 2020 година, додека Американката Серена Вилијамс го зазеде второто место со 36 милиони. Светската тенисерка број 1, Ешли Барти ги комплетира првите три, но со многу пониски приходи – 13,1 милиони.

Симона Халеп, Бјанка Андреску, Гарбине Мугуруза, Елина Свитолина, Софија Кенин и Анџелик Кербер се рангирани на четвртото до деветтото место на ранг-листата пред да стигнат до првиот не-тенисер – репрезентативката на американската фудбалска репрезентација, Алекс Морган, која заработила 4,6 милиони долари.

Осака и Вилијамс го рушат претходниот рекорд за најмногу пари заработени од спортистка во текот на годината, кој беше во сопственост на Русинката Марија Шарапова, која во 2015 година спечали 29,7 милиони долари. Во мај, „Форбс“ објави слична студија за сите спортисти (мажи и жени), со Осака на 29-то место и Вилијамс на 33-то место.