Свет
1. July 2018 - 8:47

Орбан и Бабиш го негираат тврдењето на Меркел дека ќе потпишат договор за мигрантите

 Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа негираше дека Унгарија е една од 14-те земји, кои се подготвени да потпишат договор со Германија за забрзување на процесот на реадмисија на барателите на азил депортирани од Германија, а чешкиот премиер Андреј Бабиш, исто така, одлучно ја отфрли веста дека меѓу овие земји е и Чешка .

Орбан изјави за новинската агенција МТИ дека овој извештај е „вообичаен политички блесок" и дека таквиот договор не е постигнат.

Германската канцеларка и претседателка на Демохристијанската унија (ЦДУ), Ангела Меркел вчера им испрати извештај, под наслов „Повеќе ред и правила во политиката за миграција: ситуацијата по самитот на ЕУ 28/29 јуни“, на коалициските партнери Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) и на Социјалдемократската партија Германија (СПД).

Портпаролот на Орбан, Берталан Хаваси, изјави за МТИ дека ставот на Унгарија за мигрантите не е променет од 2015 година и дека ниту еден барател на азил не може да влезе во Унгарија откако тој веќе влегол во Грција или во друга земја-членка на ЕУ. 

Во извештајот се наведува дека 14 земји-членки и рекле на ЕУ дека се подготвени да потпишат договори со Германија за прием на барателите на азил, кои претходно веќе се регистрирани во нивните земји. Меѓу овие земји се наведени некои од најгласните во спротивставувањето на мигрантската политика на отворени врати на германската канцеларка, вклучително и Унгарија и Чешка.