Фудбал
20. March 2017 - 9:16

ома со пресврт го победи Сасуоло

 
 
 
 
Екипата на Рома со пресврт успеја да забележи победа против Сасуоло во последниот натпревар од 28.коло на Серија А. 
 
На средбата одиграна на „олимпико“ гостите први поведоа со голот Дефрел во 9.минута. Сепак домаќините брзо реагираа и со прекрасниот гол на Паредес во 16.минута израмнија на 1-1. Во финишот на првиот дел Салах и донесе предност на „римската волчица“, а Един Џеко во 68.минута ги постави конечните 3-1 за Рома. 
 
На натпревраите кои се одиграа претходно беа постигнати овие резултат:
 
Емполи – Наполи 2-3
Сампдорија – Јувентус 0-1, 
Кротоне – Фиорентина 0-1, 
Каљари – Лацио 0-0, 
Болоња – Киево 4-1 и 
Аталанта – Пескара 3-0, 
Удинезе – Палермо 4-1
 
Табела: Јувентус 73 бода, Рома 65, Наполи 63, Лацио 57, Интер 55, Аталанта 55, Милан 53,...