Свет
14. May 2019 - 12:27

Оклахома: Експлозија во фабрика за производство на хартија

Властите на округот Маскоуги во Оклахома соопштија дека доцна синоќа биле забележани експлозија и пожар во фабриката за производство на хартија  „Џорџија- Пацифик“ во истоимениот град во северниот дел на таа американска сојузна држава.

Зградата била евакуирана и сите вработени од компанијата биле на број, информираат американски медиуми.

Се наведува и предупредувањето на властите до граѓаните да го избегнуваат местото на несреќа.