Спорт плус
13. August 2016 - 10:18

ОИ 2016: Антони Ирвин навозрасниот пливач кој освои злато на ОИ

 Вантастичната вечер во која американските пливачи ја комплетира Антони Ирвин, кој го освои златниот медал во најбрзата пливачка дисциплина, спринтот на 50 местри слобиоден стил. 
 
Во супер интересната трка Ирвин исплива резултат од 21 секунда и 40 стотинки што беше за само 1 стотинка побрзо од сребрениот Французин Флориен Манаду. 
 
До бронзата доплива Нејтан Адриан од САД. 
 
35-годишниот Ирвин стана највозрасниот пливач во историјата на Олимписките игри кој освоил златен медал, која пак за САД е вкупно 996-то злато од Олимпијадите.