Фудбал
11. December 2017 - 15:25

Одредени двојките за 1/16-финалето во Лига Европа

Во седиштето на УЕФА попладнево беа извлечени двојките за 1/16финалната фаза од второто по квалитет клупско натпреварување Лига Европа.
 
Тимот на македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски, Спортинг Лисабон за противник ја доби Астана од Казахстан.
 
Двојки за 1/16 финалето во ЛЕ:
 
Борусија Дортмунд – Аталанта
Ница – Локомотив Москва
Копенхаген – Атлетико Мадрид
Спартак Москва – Атлетик Билбао
АЕК – Динамо Киев
Селтик – Зенит
Наполи – Лајпциг
Црвена ѕвезда – ЦСКА Москва
Олимпик Лион – Виљареал
Реал Сосиедад – Салзбург
Партизан – Викторија Плзен
Стеауа Букурешт – Лацио
Лудогорец – Милан
Астана – Спортинг Лисабон
Остерсунд – Арсенал
Олимпик Марсеј – Брага.
 
Првите дуели се на 15 февруари, реваншите седум дена подоцна.
 
Финалето ќе се игра на 16 мај во Лион, Франција.