Кошарка
13. August 2017 - 0:02

Одиграни петте натпревари од 4.коло од претквалификациите за СП

Ноќеска беа одиграни петте натпревари од 4.коло од европските претквалификации за СП 2019. Без шанси за пласман во следната рунда останаа: Словачка (група А) и Албанија (група Б), додека во следната рунда се пласирани селекциите на: Бугарија (група Д), Австрија и Холандија (група Б).
 
Резултати од 4.коло:
А група: Словачка - Ерманија 78:92 и БиХ - Шведска 72:88.
Табела: Ерманија 3-1 (победи-порази), Шведска 2-2, Бих 2-2, Словачка 1-3.
Б група: Австрија - Албанија 97:63.
Табела: Австрија 2-1, Холандија 2-0, Албанија 0-3.
Ц група: Македонија - Косово 87:74.
Табела: Естонија 2-0, Македонија 1-2, Косово 1-2.
Д група: Бугарија - Португалија 91:65.
Табела: Бугарија 3-0, Белорусија 1-1, Португалија 0-3.
 
Натпреварите од 5.коло се играат во среда (16.август), а Македонија гостува во Талин против Естонија.