Фудбал
26. January 2016 - 9:55

Одбиена оставката на ван Гал

Луј ван Гал ја понудил својата оставка на менаџерската функција во Манчестер Јунајтед, но истата била одбиена од директорот Ед Вудворд.
 
Како што пренесуваат англиските медиуми, Ван Гал, кој успеа да го издржи притисокот во декември кога тимот седум натпревари немаше победа, по поразот од Саутемптон, ја понудил оставката.
 
Холанѓанецот по мечот на „Олд Трафорд“, кусо искоментирал дека ги изневерил навивачите, а потоа заминал за Холандија на прослава на роденденот на својата ќерка.
 
Сепак, директорот Вудворд без размислување ја одбил оставката на Ван Гал, со образложение дека не сака на половина од сезоната да го менува менаџерот.
 
Ван Гал и Вудворд во вторник ќе имаат уште еден состанок, по кој дефинитивно ќе биде позната судбината на холандскиот тренер.
 
Како што пишуваат англиските медиуми, Ван Гал може и да го преживее вторник, но сигурно ќе го напушти „Олд Трафорд“, доколку Манчестер Јунајтед не успее во петок да го мине Дерби каунти во ФА купот.