Македонија
15. May 2016 - 13:20

Од црква во Тетово украдени 3.000 денари

Две засега непознати лица извршиле тешка кражба во црквата Света Богородица во тетовската населба Горна Чаршија.

Како што информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски кражбата се случила во сабота околу три часот и десет минути по полноќ откако непознатите насилно ја отвориле двокрилната влезна врата од црквата.

По влегувањето внатре тие од метална каса за прилози на верниците одзеле околу три илјади денари во разни апоени, но во тој момент се вклучил сензорот за светло и откако црквата се осветлила крадците со одземените пари избегале. Полцијата извршила увид и работи на идентификување и приведување на сторителчите на кражбата, рече Јосифовски.