Loading Video...
Ракомет
23. April 2022 - 15:50

Очекувана победа на вардарци во дуелот со Бутел

Во ракометната Плејоф конкуренција попладнево се одигра одлижениот меч од 4.коло меѓу Вардар и Бутел.
 
Очекувана победа остварија вардарци кои остпорот на противникот го скршија во вториот дел, откако првиот заврши израмнето 10-10, за на крајот црвено-црните да славата со 25-21. 
Со седум постигнати голови најефикасен на мечот и кај победничката екипа беше Куни Моралес, додека  Филип Талески постигна четири гола.
 
Со новите освоени бодови, Вардар повторно дојде на -2 помалку од лидерот Еурофарм Пелистер, па до крајот на првенството во кое остануваат уште пет рунди, доколку нама изнанадување, директниот дуле во Битола би требало да решава за шампионската титула.