Свет
11. February 2019 - 13:47

Обвинет за убиство: Висок украински функционер наредил напад на новинарка, таа почина 4 месеци откако ја полеаја со киселина

Висок украински регионален функционер обвинет е денеска за организирање напад со киселина од кој почина антикорупциската активистка Катерина Ганџјук, рече украинскиот државен обвинител Јуриј Луценко.

Луценко наведе дека претседателот на парламентот на регионот Херсон Владислав Мангер е обвинет за „организирање на убиството на Катерина Ганџјук“.

На Катерина Ганџјук, новинарка и советничка на градоначалникот Херсон кого ја напаѓала корупцијата во регионалната полиција,еден напаѓач минатиот јули и фрлил литар сумпорна киселина пред нејзиниот стан.

Таа четири месеци подоцна им подлегна на повредите во 34. година. Уапсени се шестмина осомничени за напад но досега никој не бил уапсен ниту обвинет за нарачување на нападот.

Според изводите на обвинението,  Мангер негувал „личен анимозитет“ кон жртвата која често вниманието го вртела кон „нелегалното сечење на шумата под маска на подметнати пожари“, во Херсонската област.

Мангер бил член на партијата Батковшчина на некогашната премиерка Јулија Тимошенко, сега кандидатка на претседателсктие избори на 31 март. Тој од партијата е исклучен во петокот, откако се појавија гласини за неговата можна вмешаност во убиството на Ганџјук.

Државниот обвинител Луценко се смета близок на шефот на државата Петро Порошенко, која на изборите ќе побара и втор мандат.