Свет
12. November 2016 - 11:59

Обама следната седмица во последна турнеја во странство како претседател на САД

Претседателот на САД Барак Обама следната седмица ќе замине во последната турнеја во странство пред да ја напушти функцијата во јануари, соопшти Белата куќа.

Турнејата е замислена како збогување на Обама со други лидери и можност за зголемување на поддршката за Парискиот договор за климата, договорот за иранската нуклеарна програма и трговските договори. 

В понеделник Обама ќе замине на шестдневната турнеја, која ќе ги вклучи Грција, Германија и Перу.

Во Атина, претседателот на САД ќе го разгледа Партенон, ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ќе одржи говор за глобализацијата.

Потоа во Берлин Обама ќе има средби со германскиот канцелар Ангела Меркел и со лидерите на Франција, Велика Британија, Италија и Шпанија.

Во Перу претседателот на САД ќе учествува во економски форум, за време на кој ќе се сретне со кинескиот колега Кси Џинпинг.