Свет
15. April 2016 - 9:06

Обама следната недела во посета на Ријад, Лондон и Берлин

Претседателот на САД, Барак Обама следната недела ќе замине на посета во странство, при што ќе престојува во Саудсика Арабија, Велика Британија и Германија, соопшти синоќа Белата куќа.

Според најавите, Обама во Саудиска Арабија в среда ќе се сретне со кралот Салман, а во четврток ќе учествува на средбата на врвот на лидери на земјите-членки на Советот за соработкка во Персискиот Заливот, со кои ќе разговара за борбата против Исламската држава. 

Од Ријад, Обама во четврток ќе отпатува во посета на Велика Британија, што ќе трае до 24 април. 

Идниот петок (22 април), американскиот претседател ќе се сретне со кралицата Елизабета Втора, која претходниот ден ќе наполни 90 години. 

За време на престојот во Лондон, претседателот на САД ќе има средба и со британскиот премиер Дејвид Камерон.

На 24 април утрото Обама ќе отпатува за Германија, каде ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел, со која ќе го отвори Индустрискиот саем во Хановер, кој е еден од најголемите во светот.