Балкан
16. July 2020 - 11:01

Нови протести во Бугарија со барање за оставка на Владата на Борисов

Седми ден по ред се одржуваат антивладини протести во Софија.

Демонстрантите се собраа попладнето околу 17 часот по локално време и се очекува протестот да продолжи до доцна во ноќта, јавија бугарски медиуми. Засилено е присуството на полицијата во бугарскиот главен град.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов   го отфрли барањето на претседателот Румен Радев, неговата коалициска влада, соочена со масовни антивладини протести, да поднесе оставка.

– Оставката на оваа влада нема да ја подобри ситуацијата, рече Борисов пред состанокот на владата и ја повика опозицијата да помогне во надминување на кризата.

Тој предупреди дека последиците од пандемијата врз бугарската економија ќе бидат многу сериозни и рече дека на самитот на ЕУ в петок, ќе се заложат дека Бугарија да добие финансиска помош од фондот за обнова од корона-кризата, што треба да изнесува 750 милијарди евра (857 милијарди американски долари).

Илјадници Бугари протестираат со денови на улиците на Софија, барајќи оставка на Борисов и главниот државен правобранител, обвинувајќи ги за корупција и мафијашко однесување. Протестите, во меѓувреме, се проширија во црноморските градови Варна и Бургас и Пловдив на југ.
 
Протестите почнаа откако главниот правобранител Иван Гешев нареди претрес на кабинетот на претседателот и апсење на двајца соработници на Радев.

Гешев го обвини Радев за неуставно однесување, твитувајќи дека ја нарушил независноста на судството и извршил притисок врз обвинителството.

Протестите ги поддржува опозициската Социјалистичка партија, чии гласови во 2016 година го донесоа Радев за претседател. Следните парламентарни избори се закажани за март 2021 година