Loading Video...
Свет
7. August 2017 - 17:26

Нови пожари во Албанија, дожд, град и освежување во Хрватска, Словенија, БиХ

Нови седум  шумски пожари избувнаа ноќеска  во Албанија.  Огнената стихија досега уништила  десетици хектари борова и ниско стеблеста шума. На барање на албанската влада, грција испрати два авиона  да помогнат во борбата со пожарите. Гори и на грчкиот остров Тасос. Проблеми на пожарникарите им прават високите температури кои надминуваат на 40 степени целзиусови и ветерот.  По неколкдненвите жештини, Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина пак се зафатени со ниски темепратури, дожд и град.  Невреме ја зафати и северна Италија при што загинаа 4 лица.