Македонија
9. May 2020 - 13:18

36 нови случаи на коронавирус во земјава

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Тетово-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Виница-1.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6 мај.

Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се 36 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-7, Куманово-4, Прилеп-4, Тетово-12, Велес-6, Гостивар-1, Пехчево-1 и Берово-1.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1622, бројката на оздравени пациенти е 1112, на починати е 91, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 419. Последната дистрибуција по градови е:
•       Скопје – 538, активни 131
       Куманово – 408, активни 63
       Дебар – 51, активни 0
       Штип-35, активни 2
       Прилеп –173, активни 65
       Тетово – 108, активни 53
       Струга – 67, активни 16
       Велес – 107, активни 51
       Битола –22, активни 3
       Охрид –15, активни 9
       Кавадарци – 5, активни 1 
       Гостивар –18, активни 4
       Гевгелија – 4, активни 0
       Струмица – 2, активни 0
       Крива Паланка- 6, активни 2
       Радовиш – 4, активни 0
       Крушево – 3, активни 0
       Кочани – 31, активни 5
       Пробиштип – 2, активни 0
       Кичево – 2, активни 1
       Неготино -9, активни 7 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)       
       Демир Хисар – 1, активни 0
       Македонски Брод - 2, активни 0
       Пехчево- 3, активни 2
       Делчево-1, активни 1
       Валандово -1, активни 1
       Виница – 2, активни 0
       Кратово-1, активни 1
       Берово-1, активни 1

Направените 411 теста се преку: ИЈЗ –248, Ветеринарен ф-тет -13, Авицена –14, Биотек -42, Филип Втори (Жан Митрев) –48, Систина со PCR метода  -27 и МАНУ -19.  Досега во земјата се направени вкупно 18821 тестирања на ковид -19.

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 3 пациенти со потешка клиничка слика, а вкупно хоспитализирани 39. На кислородна поддршка се 16, а на механичка вентилација 3 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 3 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 17. На респираторна машина се 3 пациенти и уште 2 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 3 пациенти сомнителни на ковид, а на домашно лекување се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 5, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување. На ифективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, и Тетово сe хоспитализирани 57 пациенти, позитивни и сомнителни на Ковид-19.