Балкан
17. April 2020 - 8:38

Нови 26 случаи со Ковид-19 во Косово, вкупно 449 заразени, 11 починати и 79 излекувани

Во Косово во текот на вчерашниот ден се регистрирани нови 26 случаи на заболени од Ковид-19, како и осуммина кои се излекувани, откако претходно биле дијагностицирани како заразени од новиот коронавирус, објави синоќа Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) во својот 24-часовен извештај за состојбата со заразата во земјата.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, заедно со новите случаи, официјалната бројка на заразени во Косово сега изнесува 449, додека како излекувани, вклучително вчерашните осум, согласно методите пропишани од Светката здравствена организација, се водат 79 лица.

Во четвртокот беа забележани и два нови смртни случаи на заболени од Корона-19, со што бројот на жртви на заразата во Косово се искачи на 11. Лицата кои починаа вчера, жени на 73 и 71-годишна возраст, како и досегашните деветмина починати, страдале и од други пропратни болести.

Во Лабораторијата за молекуларна микробиологија на ИШПК вчера се тестирани примероците на 195 лица за кои постоело сомневање дека се можни носители на вирусот. Вкупната бројка на тестирани од 8 февруари, заклучно со вчерашниот ден, изнесува 3.915.