Тенис
13. September 2018 - 12:45

Новак конечно кажа што му лежи на душа: Емотивно писмо на српскиот ас во кое открива што му се случувало последните месеци

Најдобриот српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се обрати на навивачите на многу емотивен начин. 
 
Новак на својот Инстаграм профил објави неверојатно емотивно писмо, во кое до детали опиша низ што се поминувал изминатиот период. 
 
Обраќањето на Новак го пренесуваме во целост: 
 
- Пред да го споделам со вас моето размислување на тема изминатите успешни месеци, би сакал да ви се заблагодарам на својата поддршка и на бодрењето во моментите кога добрите резултати ги изоставав. Тоа многу ми значи и би благодарам. 
 
Често го користиме зборот „Неверојатно“ кога опишуваме големи успеси. Мене тој збор некако целосно ми го поништува токму тој успех кој изгледа толку голем. Верба во себе, во своите способности, сила и истрајност. Мене верата е таа која ме однесе  чекор напред во моментот кога најмногу се сомневав и патев. Тој пат секако мора да дојде пред или подоцна, а спротиставувањето може да го уиништи напредокот. Многумина дадоа свое мислење и совет, не можам да кажам дека не сум ги слушнал, и дека тоа не ме збуни... ме збуни. Но вербата ме носеше кон вистинскиот пат. 
 
Постојат неколку лекции кои можам да ги споделам со вас, кои ги научив во изминатите неколку месеци. Неверојатно не постои. Не постојат граници. Тоа што го гледаш и замислуваш во главата, тоа го создаваш и во животот. Кога на сите предизвици одговараш храбро, со силен карактер и самодоверба - веќе си победник, без оглед на резултатот. Ти ги градиш своите навики, а тие чекор по чекор те водат до твојата цел.