Фудбал
22. November 2016 - 14:29

Нова рунда во фудбалската Лига на шампиони

Во фудбалската Лига на шампиони денеска и утре ќе се играат натпреварите од претпоследното 5.коло во групната фаза.
 
Денеска на прграмата се натпреварите од Е до Х групите, од кои досега само екипата на Борусија Дортмунд има обезбедено пласман во нокаут фазата.
 
Двојките за денеска се: 
 
5.коло - Е група: 
ЦСКА Москва - Баер Леверкузен (од 18 часот) 
Монако - Тотенхем (од 20:45 часот). 
 
Табела: Монако 8 бодови, Баер Л. 6, Тотенхем 4, ЦСКА Москва 2.
 
5.коло - Ф група: 
Спортинг Лисабон - Реал Мадрид 
Борусија Дортмунд - Легија Варшава. 
 
Табела: *Борусија Дортмунд 10, Реал Мадрид 8, Спортинг 3, Легија 1.
 
5.коло - Г група: 
Лестер – Бриж и 
Копенхаген – Порто. 
 
Табела: Лестер 10, Порто 7, Копенхаген 5, Бриж 0.
 
5.коло - Х група: 
Севиља – Јувентус
Динамо Загреб - Олимпик Лион. 
 
Табела: Севиља 10, Јувентус 8, Олимпик Лион 4, Динамо Загреб 0