Ф1
8. April 2017 - 15:05

Нова пол-позиција за Луис Хамилтон

 
 
Британецот, Луис Хамилтон, и по вторпат сезонава ја освои пол-позицијата. Тој беше најбрз во квалификациите на патеката во Шангај и утрешната трка за Големата награда на Кина ќе ја започне од првото стартно место.
 
Возачот на Мерцедес оствари време од 1.31.678 минута, оставајќи го зад себе пилотот на Ферари, Себастијан Фетел (1.31.864 мин.).
 
И во вториот стартен ред на кинеското Гранд-при ќе бидат болидите на овие два тима и тоа редоследно Валтери Ботас (Мерцедес), пред Кими Раиконен (Ферари).
 
Трката во Шанга е втора во календарот на формула 1 шампионато, по австралиското Гранд-при на кое победи Фетел пред Хамилтон и Ботас.
 
Стартот на трката во Шангај утре со почеток во 9 часот по македонско време