Свет
8. February 2016 - 10:02

Нов напад на талибанците во Авганистан - најмалку тројца загинати и 18 ранети

Најмалку тројца авганистански војници загинаа и 18 се ранети во денешниот самоубиствен напад во северната авганистанска провинција Балк.

Цел на нападот бил автобус полн со авганистански војници. Нападот се случил утрово по локално време во близина на Назар и Шариф, главниот град на провинцијата Балк.

Одговорност за нападот презедоа талибанците.