Спорт плус
23. October 2015 - 14:49

НФЛ Супербоулот поатрактивен од олимписките игри

Според проценките на магазинот Форбс највреден спортски настан е НФЛ Супербоулот кој се проценува на 580 милиони долари. Следат ЛОИ со 384 , ЗОИ со 285 и Светското фудбалско првенство со 229 милиони долари. 

Највреден клубски бренд се Њујорк Јенкис а помеѓу првите 10 се и четири фудбалски клуба од Европа. 
Највреден спортист иако е далеку од врвот е голферот Тајгер Вудс со 30 милиони долари. Интересно помеѓу првите 10 го нема најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.
ФОРБС ЛИСТА НА НАЈВРЕДНИ СПОРТИСТИ
1.Тајгер Вудс (голф) 30.000.000 $
2.Фил Микелсон  (голф) 28
3 Леброн Џејмс (кошарка) 27
4 Роџер Федерер (тенис) 27
5-Махендра Синг Доне (крикет) 21
6 Усаин Болт (атлетика) 18
7 Кевин Дјурант (кошарка) 18
8-ми Кристијано Роналдо (фудбал) 16
9.Рори Меклрој (голф) 12
10- Флојд Мејведер Ј. (бокс) 11,5