Свет
5. September 2016 - 11:33

Невремето се доближува, Австрија најпогодена

Силно невреме синоќа погоди делови од Австрија, а најпогодено е местото Африц, каде е прогласена вонредна состојба.

Одрон го разурна местото Кра на територијата на општината Африц. Жители на Кра се евакуирани.

Обилните дождови предизвикаа одрон на земјиште што го покри целото место.