Loading Video...
Свет
18. January 2018 - 17:12

Невреме во Европа, откажани летови и нема електрична енергија

Силни  ветрови,поројни дождови и снег  ја погодија северозападна Европа и одзедоа три жвиоти. Смртните случаи се регистирани во Холандија.  Невремето ги откажа  сите летови на амстердамнскиот аеродром Шипхол , остави без електрична енергија голем број  домаќинства во делови на Британија, а во Германија  затворти училиштата и градинките.  Гермнаксите власти ги советуваат граѓаните, посебно во западниот и севенриот де на земјата да не ги напуштаат своите домови. Медиумите пренесуваат дека на некои патишта на северот  поради има голем број сообракајќи.

Возилото од кое е пукано во Ивановик било во сопственот на Австриец со српско потекло

Косово нема да дозволи убиството на Оливер Ивановиќ да го загрози дијалогот со Србија. Изјавата на Косовксиот претседател Тачи уследи откако Белград порача дека ги напушта преговорите во Брисел се додека не се расветли убиството на лидерот на косовски срби. Според Тачи, надлежните служби интензивно  работат на расветлување на случајот и доколку е потребно ке биде прифатена помош од Србија. Белград бара  да биде дел од истрагата.  Инаку Ивановиќ на денеска пладне беше погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград а беше убиен пред два дена во Косовска Митровица пред партиското седиште. Во него беше пукано од автомобил во движење. Волзито било во сопственост на Австриец со српскот потекло кој како што соопшти полицијата е починат.

Меркел ги повика социјалдемократите да ја поддржат големата коалиција

Германската канцеларка Ангела Меркел ги  челниците на Социјалдемократската партија на Германија  да бидат одговорни и да ја поддржат  ткн голема коалиција за Германија конечно по речиси четири месеци да добие стабилна влада. Пораката на Меркел уследи  пред конгресот на социјалдмеокрактите закажан за в недела на кој треба да се гласа  за прифакање нба повторното колацирање со конзерватиците.