Македонија
1. January 2018 - 12:32

Нешто му шушнало во грмушките и пукал: Ловџија повреди берач на плодови

Вчера околу 12,00 часот во атар на с. Будинарци- Берово, кај месноста викана .„Лесови ливади“ додека И.П. (1981) од с. Будинарци, бил на лов, во еден момент на оддалеченост од околу 60 метри забележал раздвижување на гранките на смрека, при што се посомневал дека се работи за дивеч, испукал еден истрел во воздух, а потоа вториот истрел го насочил кон смреката.

Веднаш по истрелот, И.П. слушнал вресок, при што кај смреката го затекнал С.К. (1954) од с.Будинарци, кој во моментот собирал плодови.С.К. се здобил со повреди од сачмите во пределот на двете нозе.

Истиот бил пренесен во Здравствен дом -Берово, од каде со возило на Итна медицинска помош е префрлен во Клинички центар Штип и е надвор од животна опасност.