Здравје
2. October 2016 - 20:29

Нека ви стане навика телото ќе ви биде благодарно - Какаото позитивно делува врз здравјето на човекот

Какаото е супер намирница која освен што е вкусна, исто така позитивно делува врз здравјето на човекот. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на работата на мозокот и не чува одслободните радикали.Какаото го намалува стресот и депресијата, го регулира нивото на шеќер, нивото на холестерол, и ја подобрува работата на мозокот и концентрацијата.
Исто така, ја прави кожата блескава и мека и го забавува процесот на стареење, Можеби најважно од сè, штити од мозочен и срцев удар.