Македонија
16. July 2019 - 8:31

Не очекува невреме во Македонија

УХМР информира дека од Албанија кон нашата земја навлегува поголема нестабилна воздушна маса од која има појава на пороен дожд и грмежи во подрачјето од Шар Планина, Маврово, преку Полог, па се до Скопската котлина.

Нестабилност има и во Мариовско, потоа во околината на Радовиш и на Струмица Процесите се преместуваат од запад кон исток.

Следните денови ќе се задржи променливо и посвежо време со локални врнежи од дожд кои повремено ќе бидат проследени со грмежи.

Денеска времето ќе биде претежно облачно и посвежо со повремен дожд, посебно на југозапад каде се очекуваат пообилни врнежи проследени со грмежи.

Ќе дува и слаб до умерен претежно северен ветер, кој на западот краткотрајно ќе се засилува. Утринската температура ќе се движи од 9 до 19 степени, а дневната од 15 до 25 степени Целзиусови.

Во Скопје исто така се очекува претежно облачно време со повремен дожд. Утринската ќе достигне до 14, а дневната до 24 степени.