Македонија
24. January 2023 - 16:27

Не добил пари па ја убил, приведен роднина за убиството во Струмица

Министерството за внатрешни работи информираше дека е приведено 20-годишно момче од Струмица осмоничено за убиството на 83-годишната жена во Струмица, која беше пронајдена мртва во петокот во нејзиниот дом и според полицијата станува збор за момче кое било во роднинска врска со убиената.

- На 23.01 2023 од страна на полициски службеници од СВР Струмица во содејство и координација со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал лишен е од слобода П.И.(25) од Струмица. Тој се сомничи дека на 20.01.2023, откако побарал и не добил пари од М.Б.(83) од Струмица, со која бил во роднинска врска, ја нападнал, а од здобиените повреди таа починала. Потоа П.И. одзел пари и предмети од домот на М.Б., од кои дел биле пронајдени при претресот извршен по наредба на ОЈО Струмица. П.И. е приведен во полициска станица и при службен разговор го признал делото, а од страна на СВР Струмица против лицето е поднесена  кривична пријава до ОЈО Струмица, изведено е пред  Основен суд Струмица и побарана е мерка притвор, инфомираа од МВР.