Тенис
10. October 2017 - 17:21

Не бива тенисер од Кирјос

Австралиецот Ник Кирјос се повлече од првото коло на Мастерсот во Шангај против Американецот Стив Џонсон откако го загуби првиот сет во тај-брејк, по што се правдаше дека имал стомачен вирус.
 
22-годишниот Кирјос играше во финалето на Кина опен во Пекинг, но и покрај тоа што немаше забележителни проблеми на теренот, реши да се повлече по загубениот тај-брејк. Австралиецот имаше 13 аса во 58-те минути на теренот.
 
Откако Џонсон со ас го освои тај-брејкот во првиот сет, Кирјос веднаш отиде и се ракуваше со него. Судијата на мечот го праша тенисерот дали му е потребна медицинска помош, додека публиката јасно го покажа своето незадоволство со многубројни свирежи. Кирјос не се појави ниту на прес-конференција туку само објави соопштение за јавноста.
 
„Сакам да се извинам на сите кои го следеа мечот во Шангај и преку ТВ-преносот. Последните 24 часа се мачам со стомачен вирус и мислам дека тоа беше очигледно од првиот поен“, напиша Кирјос.