Кошарка
3. јуни 2019 - 11:47

НБА: Шампионот со победа во Торонто

Кошаркарите на Голден стејт Вориорс направија брејк во Торонто и го израмнија резултатот во финалната серија на 1-1. Вориорс вториот меч во Торонто, против Репторс го добија со 109:104.

Актуелните шампиони, одиграа фуриозна трета четвртина, а најважниот момент беше нивната серија со 18:0, со која ја престигнаа предноста на противникот од 12 поени. Клучните поени ги постигна ветеранот Андре Игудала, тој на шест секунди до крајот постигна тројка за 109:104.

Клеј Томпсон кој не го заврши мечот поради повреда го предводеше тимот со 25 поени, Стеф кари уфрли 13, Дрејмонд Грин забележа 17 поени, 10 скока и 9 асистенции, а ДеМаркус Казинс се врати со 11 поени и 10 скока.

Кај Репторс најефикасен беше Каваи Ленард со 34 поени и 14 скока, Фред Венвилт постигна 17, а Кајл Лаури 13 поени.

Следниот натпревар се игра в четврток во Оукленд.