Кошарка
15. November 2016 - 9:50

НБА: Продолжува серијата на ЛА Клиперс

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс одиграа уште еден импресивен меч, го декласираа Бруклин 127:95 и ја задржаа лидерската позиција во НБА лигата.

Клиперси против Бруклин ја запишаа десеттата победа (седма во низа) во единаесеттиот натпревар од почетокот на сезоната. Тимот на Док Риверс е лидер во НБА првенството. Крис Пол (21 поен, девет асистенции) и Блејк Грифин (20 поени) го предводеа тимот до победата.

Џејмс Харден блескаше против Филаделфија и најави дека ќе им биде сериозен конкурент на Леброн Џејмс, Расел Вестбрук, Ентони Дејвис и Стеф Кари во борба за МВП наградата.

Харден во триумфот на Хјустон 115:88 имаше учинок од 33 поени, десет асистенции и седум скока.

Лидерот на Оклахома, Расел Вестбрук во Детроит мечот го заврши со 33 поени, 15 скокови и осум асистенции, но не успеа да го однесе тимот до победа. Детроит и без најдобриот свој играч, Андре Драмонд, славеше 104:88.

На другите натпревари Бостон загуби од Њу Орлеанс 105:106, Њујорк го победи Далас 93:77, Индијана со добра одбрана го скрши Орландо 88:69, Сан Антонио победи против Мајами 94:90, а Јута загуби од Мемфис 96:102.